FINDIKZADE: 05545873355 - 02125894416
G.OSMANPAŞA: 05545873354 - 02126164961
ESENLER: 05530501232 - 02125621231

Her iki kulak içinde işitme cihazına ihtiyacım olacak mı?

Her iki kulak içinde işitme cihazına ihtiyacım olacak mı?

İnsan işitme duyusu iki kulak için tasarlanmıştır. Teknik terim binoral dinlemedir ve işitsel sistem, mümkün olan en iyi işitme ve anlayışı sağlayacak şekilde tasarlanmıştır.

Bir işitme uzmanı tarafından yapılan değerlendirme, her iki kulakta da işitme kaybınız olduğunu gösteriyorsa, iki işitme cihazı önerilebilir. Tek bir işitme cihazı satın alarak maliyeti sınırlamaya çalışmak cazip gelse de, gerçek şu ki, bir işitme cihazı sadece iki kişinin işini yapamaz.

İki işitme cihazı:

Tam bir dinleme deneyimi sağlar
Müzik dinlediğimizden bildiğimiz gibi, “mono” yerine “stereo” duymak ses kalitesini artırır. Stereo, daha dolgun ve daha zengin bir sesle daha doğal ve farklıdır. Beyin doğal olarak sesi bu şekilde duyabilir, ancak bunu yapmak için her iki kulaktan da girdiye ihtiyacı vardır. İhtiyaç duyulduğunda iki işitme cihazı kullanmak beynin ihtiyaç duyduğu tam girişi sağlar.

Beyninize ihtiyacı olan bilgileri verin
İki kulağınız olduğu gibi beyninizin iki yarısı vardır ve her ikisi de işitsel zeka olarak bilinen şeyi yaratmak için birlikte çalışır. Her kulak beyninize farklı bir sinyal gönderir ve sinyaller karmaşık bir sinirsel yoldan geçer. Bazı sinyaller beynin aynı tarafında kalır; diğerleri ise farklı şekilde alındıkları karşı tarafa geçerler ve algı ve anlayış üzerinde farklı etkileri vardır. Bu karmaşık sistem – her iki kulağı ve beynin her iki tarafını da içerir – işitsel zekayı artırmaya yardımcı olur ve duyduğunuz her şeyi daha iyi anlamanıza yardımcı olur.

Ses yönünü algılamanıza yardımcı olun
Her iki kulaktan gelen ses sinyalleri beyninize seslerin nereden geldiğini bulma yeteneği verir. Bu sosyal olarak önemli olabilir, çünkü bir gruptaki hangi kişinin konuştuğunu hızlı bir şekilde tanımlamanıza izin verir, böylece dikkatinizi onlara çekebilirsiniz. Kişisel güvenlik nedenleriyle de önemlidir; örneğin, binaural işitme, trafiğin yaklaştığı yönü belirlemenize yardımcı olur.

Daha iyi dinlemeye katkıda
bulunun Bir grup ortamında her iki tarafınızdan da konuşmaları duyabilmek, bir sohbete tam olarak katılmak için çok önemlidir. Sadece bir kulağınıza işitme cihazı takıyorsanız, diğer tarafınızdaki kişiyi duyamazsınız. İster iş ister sosyal ortamda olun, iki işitme cihazı ile anlayış artar.

Ses gereksinimini azaltın
İki işitme cihazı takıldığında, bunları daha düşük bir ses seviyesinde tutabilir ve yine de yeterince duyabilirsiniz. Sadece bir işitme cihazıyla, telafi etmek için ses seviyesini rahatsız edici derecede yüksek bir seviyeye yükseltmeniz gerekir. Bu, işitme cihazı kullanıcılarının en sık şikayetlerinden birine neden olabilir – her şey çok yüksek geliyor. Sesi kısmak da işitme duyunuzu daha fazla hasara karşı korumaya yardımcı olur.

Sesleri gürültüden ayırmanıza
yardımcı olun Yönlü mikrofonlara sahip iki işitme cihazı, bir ortamdaki arka plan gürültüsünü ayıklamanıza ve konuşan kişiye odaklanmanıza olanak tanır. Sadece bir işitme cihazı ile sesler birbirine karışır ve duymak istediğiniz seslerle duymadığınız sesler arasında ayrım yapmak zordur.

Kulak çınlaması maskesi Yardım Kulak
çınlaması (kulak çınlaması) yaşıyorsanız, iki işitme cihazının kullanımı yardımcı olabilir. Kulak çınlaması için genellikle işitme cihazları önerilir – ancak tek bir işitme cihazı tek başına kulaktaki zil sesini maskelemez.

Genel olarak işitme cihazlarından daha yüksek memnuniyet sağlayın
Çalışmalar, gerektiğinde iki işitme cihazı kullanan kişilerin işitme cihazlarından yalnızca bir tane kullanmayı seçenlerden daha memnun olduğunu göstermektedir. İki işitme cihazının sağladığı ses kalitesi dinleme deneyimini önemli ölçüde artırır. Çoğu, iki işitme cihazını denedikten sonra asla sadece bir tane kullanmaya geri dönmeyeceklerini söylüyor.

Daha rahat dinleme sağlayın
Yukarıdaki tüm nedenlerden dolayı, iki işitme cihazıyla dinlemek daha az yorucudur. Etrafınızdaki sesleri anlamak için işitmek zorunda değilsiniz.